Open menu

3D tisk a 3D skenování: silný tým při reverzním inženýrství

Moderní technologie 3D skenování a 3D tisk se čím dál více uplatňují v oblasti reverzního inženýrství. Velmi často se využívají při vytváření dokumentace již existujících poškozených dílů, které je nutné nahradit novými. Výrobní data či výkresy z originální výroby se však nedochovaly, nebo není jasné, kde jsou uložené.

Dokážeme díl změřit posuvkou, nebo metrem? Postačuje nám tato přesnost měření? Proč ne.

Mnoho dílů však nelze jednoduše ručně změřit a zakreslit spolehlivě všechny potřebné údaje. Zde na řadu přichází ruční 3D skenery. Díl si jednoduše naskenujete do počítače a podle naskenovaných dat znovu vytvoříte ideální CAD model pro výrobu. V případě dílů nevyžadujících úpravy (sochy, …), lze naskenovaná data rovnou použít pro 3D tisk.

Sami se můžete podívat na různé použití technologie 3D skenování:

Jakmile máme 3D data v počítači, můžeme nové díly vyrábět konvenčními metodami (jako frézování, soustružení, …), nebo využít moderní technologie 3D tisku. 3D tisk nachází své uplatnění nejvíce při prototypování a malosériové výrobě. Samozřejmě i v dalších oblastech, ale to by bylo na dlouhé čtení. Vývojáři 3D tiskáren nezahálí a neustále rozšiřují své portfolio materiálů, z kterých je možné finální výrobky tisknout. Na webu o 3D tisku https://www.3d-tiskarna.cz/ se můžete dočíst o technologiích a materiálech od firmy Markforged.

Pro následný 3D tisk nabízíme a sami využíváme 3D tiskárny od americké firmy Markforged. Nový rozměr do světa aditivní výroby přinesla společnost Markforged díky možnosti vyztužení plastového modelu kontinuálním vláknem. Takový díl pak může získat pevnost až na úroveň hliníkového dílu při výrazně nižší hmotnosti.

Kromě dílů z plastu přináší Markforged také nástroj pro malosériovou výrobu kovových součástí. Kovový 3D tisk je dnes již dostupnou technologií, která přináší úspory a rozšiřuje výrobní možnosti. Zvláště pak v případě reverzního inženýrství, kde je nutné vyrobit relativně rychle odpovídající součást za nízkých nákladů.


Příkladem může být skenování, digitální oprava a 3D tisk karburátoru historického vozidla.

  • První výtisk z plastu Onyx pro ověření konceptu. Levnější 3D tisk dílu pro prvotní ověření funkčnosti dílu.
  • Po ověření správnosti a funkčnosti konceptu následuje 3D tisk z dražšího materiálu Nerez 17-4PH pro finální výrobek.

Využití kompozitního 3D tisku :

  • Výrobní přípravky
  • Chapadla na roboty
  • Odlehčené součásti
  • Výroba individuálních dílů

Využití kovového 3D tisku

  • Menší série komplikovaných součástí
  • Individuální díly
  • Speciální nástroje
  • Reverzní inženýrství